Zapytanie ofertowe dotyczące drutu do spawania aluminium o treści „ER5356, 1,2 mm, 500 kg” pozostawia dostawcy co najmniej jedenaście decyzji. Tolerancja średnicy, odlew, spirala, smar powierzchniowy, typ szpuli, masa netto, typ certyfikatu, identyfikowalność partii, opakowanie, znaki homologacji i warunki dostawy pozostają otwarte, a dwóch dostawców może odpowiedzieć na to jedno zdanie, oferując dwa różne produkty w tej samej cenie.
Zapytanie ofertowe dotyczące kompletnego aluminiowego drutu spawalniczego ustala od 14 do 18 punktów danych w pięciu blokach parametrów: oznaczenie stopu i normy, skład chemiczny i certyfikacja, stan wymiarowy i powierzchniowy, opakowanie i warunki handlowe. Kupujący, którzy umieścili te pięć bloków na jednej stronie, otrzymają oferty, które można porównać wiersz po wierszu, zamiast zgadywać.
Porównywalne oferty istnieją tylko wtedy, gdy każdy dostawca odpowiada na tę samą listę parametrów, dlatego zorganizuj zapytanie ofertowe w oparciu o pięć bloków i odrzuć wszelkie specyfikacje wykraczające poza nie.
| Blok | Co musi zawierać zapytanie ofertowe | Powszechne pominięcie |
| 1. Stop i oznaczenie | Klasa AWS A5.10, odpowiednik EN ISO18273, numer UNS | Pseudonim handlowy, taki jak „przewód 5356” |
| 2. Chemia i certyfikacja | Asortyment pierwiastków, typ certyfikatu, numer wytopu, identyfikowalność | Świadectwo młyna bez numeru wytopowego |
| 3. Wymiary i powierzchnia | Średnica, tolerancja, odlew, spirala, powierzchnia, stan | „1,2 mm” bez tolerancji i wartości odlewu |
| 4. Opakowanie | Standard szpuli, materiał szpuli, masa netto, uzwojenie, środek osuszający | „Opakowanie eksportowe” bez definicji szpuli |
| 5. Warunki handlowe | Poziomy wolumenu, Incoterm, czas realizacji, ważność ceny, zatwierdzenia | Atesty odkryte po złożeniu zamówienia |
Dwa bloki decydują o tym, czy spoina przejdzie; pozostałe trzy decydują, czy drut jest prawidłowo podawany i przechodzi odprawę celną. Wszystkie pięć znajdują się w tym samym dokumencie, podpisanym przez te same dwie osoby.
Linia stopów musi mieć opublikowaną klasyfikację, ponieważ zarówno AWS A5.10/A5.10M, jak i EN ISO 18273 dokładnie definiują, co może zawierać klasa taka jak ER5356 lub AlMg5Cr(A).
AWS A5.10 obejmuje gołe elektrody aluminiowe, druty i pręty i jest punktem odniesienia używanym w Ameryce Północnej i dużej części Azji. EN ISO 18273 to zharmonizowana klasyfikacja europejska i drut konstrukcyjny ze znakiem CE jest zwykle deklarowany zgodnie z nią. Cytowanie obu linii nic nie kosztuje i usuwa najczęstszą przyczynę wysyłki niewłaściwego stopu. The Lista klasyfikacyjna gołego aluminium wypełniacza AWS A5.10 biegnie od ER1100 do rodzin 4xxx i 5xxx.
| Klasa | ISO 18273 | Typowy metal nieszlachetny | Dlaczego został wybrany |
| ER4043 | AlSi5 | 6061, 3003, odlewy | Na bazie krzemu, o wysokiej płynności, ciemniejsze anodowane wykończenie |
| ER4047 | AlSi12 | Wymienniki ciepła, zespoły lutowane | Najniższy zakres topnienia spośród popularnych klas |
| ER5356 | AlMg5Cr(A) | 5052, 5083, 6061 | Uniwersalny 5xxx, dobre dopasowanie kolorów po anodowaniu |
| ER5183 | AlMg4,5Mn | 5083, 5383 | Wyższa wytrzymałość w stanie spawanym dla konstrukcji morskich |
| ER5087 | AlMg4,5MnZr | 5083, 7020 | Dodatek cyrkonu poprawia odporność na pękanie |
Podział 4xxx i 5xxx odpowiada za pozostałą część specyfikacji. ER4043 i ER4047 są na bazie krzemu: płynne, tolerujące brudniejszy lub odlany metal nieszlachetny i ciemniejsze po anodowaniu. ER5356, ER5183, ER5087, ER5554 i ER5556 są na bazie magnezu, zapewniają wyższą wytrzymałość po spawaniu na płycie 5xxx i zachowują swój kolor poprzez anodowanie.
ER4043 Drut spawalniczy Silicon Aluminium MIG/TIG Wypełniacz Al-Si5 na bazie krzemu do spoin płynnych na 6xxx i odlewach aluminiowych; dostępne w formatach MIG/TIG, bębnowych i cewkowych, zgodnie z normami AWS A5.10 i ISO 18273. Zobacz produkt → Podaj zakresy chemiczne i typ certyfikatu: EN 10204 typ 3.1 jest dokumentem bazowym dla przemysłowych wypełniaczy aluminiowych, ponieważ wiąże badane składy chemiczne i wymiary z jedną określoną liczbą cieplną.
Chemia ma miejsce wtedy, gdy dwa przewody, na których widnieje kod ER5356, przestają być tym samym produktem. ER5356 zawiera od 4,5 do 5,5 procent magnezu, a mangan, chrom i tytan są kontrolowane w zakresie od 0,05 do 0,20 procent. ER4043 zawiera od 4,5 do 6,0 procent krzemu, a żelazo ogranicza się do 0,80 procent. Dostawca znajdujący się na górze zakresu i jeden na dole spełniają wymagania, więc powiedz, czy potrzebujesz środka zakresu, czy też wystarczy jakakolwiek zgodna wartość.
Maksymalna określona zawartość kluczowych pierwiastków AWS A5.10, procent wagowy
Beryl to jedyna linia, w której nie ma miejsca na negocjacje. AWS A5.10 ogranicza zawartość berylu do 0,0003 procent w każdej klasie, a zapytanie ofertowe powinno poprosić dostawcę o potwierdzenie tego w certyfikacie, a nie zakładać.
Certyfikowana partia to jedna seria produkcyjna: jeden numer wytopu, jedna średnica, jeden stan powierzchni i jedna konfiguracja szpuli, poparta certyfikatem, który dopasowuje skład chemiczny i wymiary do tej liczby. Identyfikowalność w zapytaniu ofertowym oznacza zakup tego urządzenia, a nie certyfikatu obejmującego rok produkcji.
ER5356 Drut spawalniczy magnezowo-chromowo-aluminiowy MIG/TIG Wypełniacz Al-Mg5 do stopów 5xxx/6xxx/7xxx o wytrzymałości po spawaniu 330 MPa i odporności na korozję; dostarczane jako MIG, TIG, bębny i cewki zgodnie z AWS A5.10/ISO 18273. Zobacz produkt → Sama średnica nie jest specyfikacją. Wykonalne zapytanie ofertowe określa średnicę, tolerancję, pod kątem której drut będzie sprawdzany, zakres odlewu i spirali oraz stan powierzchni.
Odlew to średnica okręgu, jaki tworzy odcinek drutu po jego rozwinięciu; helisa to odległość, na jaką podnosi się z płaskiej płaszczyzny. Obie wartości są kontrolowane w AWS A5.10 i obie decydują o tym, czy drut dotrze do końcówki prądowej bez zaplątania się w prowadnicę. Kontrolowana obsada i helisa często różni się między przewodem poruszającym się z prędkością 9 m na minutę w celi robota a przewodem, który się zatrzymuje. Równie ważny jest stan powierzchni: smar pozostawiony na drucie wpala się w łuk i powoduje porowatość, więc poproś o jasną, pozbawioną smaru powierzchnię i powiedz, jak to zostało sprawdzone.
Określ cztery wartości opakowania, ponieważ podajnik drutu jest zbudowany wokół nich: standard szpuli, materiał szpuli, masa netto na szpulę i wzór nawoju.
EN ISO 544 określa rozmiary szpul stosowane w spawaniu aluminium MIG, w tym S200 przy 200 mm i S300 przy 300 mm. Szpule plastikowe są zwykle wybieranym wyborem w przypadku aluminium, ponieważ są odporne na wgniecenia i nie mogą zanieczyścić drutu rdzą. Precyzyjne nawijanie warstwowe zapobiega krzyżowaniu się drutu podczas wypłaty.
Dodaj wymóg dotyczący palety lub braku palety oraz znaki wysyłkowe w tej samej klauzuli. Drut dostarczony na niewłaściwą szpulę jest bezużyteczny, a nie po prostu spóźniony.
Wymień wszystkie zatwierdzenia wymagane przez projekt, zaznacz każde z nich jako obowiązkowe lub opcjonalne i określ, czy certyfikaty muszą być wydawane na dostawę czy na zamówienie.
Zatwierdzenia towarzystw klasyfikacyjnych pojawiają się w zapytaniach ofertowych dotyczących aluminium równie często, jak w przypadku chemii. Powtarzającymi się znakami są ABS, DNV, CCS i DB, a także deklaracja CE zgodnie z EN ISO 18273 i certyfikat zarządzania jakością ISO 9001:2015. Pakiety offshore i stoczniowe zwykle określają klasę 5xxx. ER5183, czyli AlMg4,5Mn, zawierający od 4,3 do 5,2 procent magnezu i od 0,50 do 1,0 procent manganu, jest najczęściej zapisywany w tych specyfikacjach.
Aluminiowy drut spawalniczy ER5183 AlMg4,5Mn do zastosowań morskich i kriogenicznych Wypełniacz magnezowo-manganowy do budowy statków, zbiorników offshore i kriogenicznych LNG; posiada atesty DB, CE, ABS, DNV, DNV-GL i CCS oraz zgodność z AWS A5.10/ISO 18273. Zobacz produkt → Zapytaj także o zakład produkcyjny i sposób wygenerowania certyfikatu. Hangzhou Kunli Welding Materials Co., Ltd. wymienia atesty DB, CE, ABS, DNV i CCS dla swoich linii drutu do spawania aluminiowego i drutu ze stopu aluminium, co stanowi poziom dokumentacji, o którą zapytanie ofertowe powinno być w stanie poprosić dowolnego dostawcy przed rozpoczęciem zamówień próbnych.
Poziomy wolumenu, Incoterm, czas realizacji i ważność ceny należą do tego samego dokumentu, co specyfikacja techniczna, ponieważ ich rozdzielenie gwarantuje rozbieżność pomiędzy tym, co zatwierdził inżynier spawalnik, a tym, co jest określone w zamówieniu.
Następnie porównaj opublikowaną pojemność z miesięcznym pobraniem. Hangzhou Kunli Welding Materials Co., Ltd. podaje, że roczna wydajność drutu aluminiowego przekracza 2500 ton i miesięczna produkcja powyżej 200 ton, przy czym mniej więcej połowa produkcji jest eksportowana do ponad 30 krajów. Kupujący pobierający 20 ton miesięcznie powinien potwierdzić co najmniej 10 procent zapasu powyżej własnej prognozy, zanim zdecyduje się na zakup jednego źródła.
ER5183 (AlMg4,5Mn) lub ER5087 (AlMg4,5MnZr), gdy wytrzymałość po spawaniu ma znaczenie w przypadku metali nieszlachetnych 5083 i 5383. ER5356 (AlMg5Cr(A)) to tańsza opcja ogólnego przeznaczenia, w której połączenie nie ma krytycznego znaczenia dla wytrzymałości, a wykończenie będzie anodowane.
Cytuj oba. EN ISO 18273 to zharmonizowana klasyfikacja materiałów eksploatacyjnych ze znakiem CE w Europie, a AWS A5.10 to odniesienie stosowane w Ameryce Północnej i dużej części Azji. Jedna linia, taka jak ER5356 / AlMg5Cr(A), eliminuje niejednoznaczność przy zerowym koszcie.
EN 10204 jako minimum typ 3.1, podając liczbę wytopową wraz z przetestowanym składem chemicznym i średnicą. Typ 3.2 jest wart swojej ceny tylko wtedy, gdy jednostka notyfikowana lub klient końcowy musi być świadkiem testu, co jest typowe dla urządzeń ciśnieniowych i pakietów offshore.
Zachowaj arkusz techniczny zawierający od 14 do 18 punktów danych w pięciu blokach. Po tym momencie kupujący zaczynają przenosić klauzule z niepowiązanych projektów, a dostawcy wyceniają szum zamiast wymagań.
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej